Orvosi Géntechnológiai Részleg
A Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Orvosi Géntechnológiai Részlege az ország legnagyobb, elsősorban génmódosított egerek tartására, tenyésztésére és új, génmódosított vonalak létrehozására szakosodott SPF állatháza. A szükséges technológiát az állatház mellett három laboratórium együttes munkája biztosítja; a Genotipizáló laboratórium felel az állatok genotipizálásáért és a kolónia menedzsmentért; az Embriológiai laboratóriumban történik az új vonalak létrehozása pronukleáris mikroinjektálással, valamint itt végzik a higiénia fenntarthatóságához szükséges kórokozómentesítéseket, beleértve a mélyhűtött embriókból és fagyasztott spermából történő vonal generálást, és szükség esetén archiválást. A Rekombináns DNS laboratóriumban készülnek el azok a konstrukciók, amelyek az új modellek előállításához szükségesek, és ez adja meg a szellemi hátteret az egérgenetika tudományos felhasználásához.
Az állatház mérete, a tartástechnológia, valamint a felhalmozott know-how alapján a HUN-REN KOKI OGR az ország egyik kiemelkedő kutatási infrastruktúrája, aminek szolgáltatásait nem csupán az ország összes jelentős, génmódosított egerekkel dolgozó intézménye veszi igénybe, hanem külföldi megbízói is vannak.
Az elmúlt 20 évben az embriológia és a molekuláris biológia jelentős fejlődésen ment át, ami megváltoztatta mind az állattechnológiát, mind a génmódosított egerek létrehozását. A KOKI OGR mind technikailag, mind technológiailag folyamatosan fejlesztette a lehetőségeket, részben a leírt eredmények honosításával, részben új módszerek kidolgozásával. Embriológia területén általánossá tette az in vitro fertilizáció használatát embrió előállításra és hatékony módszert dolgozott ki az embrió beültetésre. Elsők között alkalmazta Magyarországon a CRISPR/Cas9 technológiát génmódosított egerek létrehozásához, így gén inaktiváláshoz, kondicionális génkiütéshez, pontmutáció kialakításához, enhancer térképezéshez, illetve knock-in riporter egér létrehozásához. Az OGR Rekombináns DNS technológiai laboratóriumában az egyszerű rekombináns DNS technikák mellett a rekombináns mesterséges bakteriális kromoszómák létrehozására is lehetőség van, valamint a fehérje mediált génbeépülésekhez szükséges RNS munkát is elkészítik. Mivel a CRISPR/Cas9 rendszer csak korlátozottan alkalmas nagy méretű idegen DNS helyspecifikus beépítésére, párhuzamosan a Jackson Laboratories kutatóival, kidolgoztuk a Bxb1 integráz mediált génbevitelt. Az OGR-ben jelenleg rendelkezésre álló technikai arzenál és személyi állomány alkalmas bármilyen génmódosított egér létrehozására, de emellett készít egyéb konstrukciókat pédául szomatikus géntranszfer céljából is (vírus vagy nem virális alapúakat).