Rólunk
A Molekuláris Neurobiológia Kutatócsoport 2009-ben alakult. Csoportunk fő célja, hogy az idegsejtek közti kommunikációt szabályozó mechanizmusokat megértsük. Arra törekszünk, hogy olyan új jelátviteli rendszereket azonosítsunk, melyek az idegi jelátvitel változékonyságáért felelősek. Kísérleteinkkel meghatározzuk ezen új útvonalak molekuláris felépítését és feltárjuk fiziológiai szerepüket.
A szinapszisok az idegsejtek közti kommunikáció fő helyszínei, ahol kémiai hírvivő molekulák továbbítják az információt a preszinaptikus idegsejtektől a posztszinaptikus partnerek felé. A szinaptikus jelátvitel hatékonysága időben és térben nem állandó. Ezzel szemben a jelátvitel változékonysága olyan alapvető élettani jelenség, amely az információ tárolásának és a környezeti ingerekhez való alkalmazkodásnak az alapja. Bár a klasszikus neurotranszmitterek (mint például a glutamát és a GABA) főszerepet játszanak az alap neurotranszmisszió közvetítésében, újabb vizsgálatok feltárták, hogy a szinapszisok további hírvivő molekulák sokaságát használják fel komplex funkcióik megvalósításához, melyek bonyolult jelátviteli útvonalakba szerveződnek.
Kutatásainkkal ezt a komplex jelátviteli hálózatot szeretnénk feltérképezni és így hozzájárulni a szinaptikus működés jobb megértéséhez, valamint az agyi rendellenességekben fellépő károsodott szinaptikus aktivitás új aspektusainak azonosításához.
Munkánkat az ERC, a Wellcome Trust, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és a Magyar Kutatási Hálózat finanszírozza/finanszírozta.
További angol nyelvű információ a csoportról itt érhető el: