A PMH, az asztrocitasejtek, és egy új sejtosztódási mechanizmus
Még az idegsejtek valódi megismerése is lehetetlen annak feltárása nélkül, milyen kapcsolatban vannak nem csak egymással, de az idegrendszert felépítő más sejtekkel is. És akkor még nem említettük a vérszérumban jelenlévő hormonok hatását! Gereben Balázs csoportjának a Journal of Biological Chemistry c. folyóiratban olvasható legújabb munkája a pajzsmirigyhormonok szerepét vizsgálja az agyműködés szabályozásában.
“A hormonokat be kellene tiltani!”- fakadt ki egyszer egyik neves idegtudós kollégánk Newark vagy New York? – egyetemén, csoportjának egyik szokásos, délutáni teázós beszélgetésén, mikor rákérdeztek, mi van tüneményes kislányaival. Akinek vannak gyerekei, azonnal tudja, mi történt. A kislányok és viselkedésük is megváltozott, és az ilyesmi bizony mindenki életét megnehezítheti egy időre.
Maradjunk annyiban, hogy a hormonok egy szereposztón – amit, ki tudja miért, ma már csak castingnak mondanak - a rosszfiúk csoportjába kerülnének. De ahogy egyes rosszfiúkról később kiderül, nem is olyan rosszak, a legjobb, ha már most elfogadjuk, a hormonok szerepe életbevágó.
Vegyük példának okáért a pajzsmirigyhormonokat (PMH). Középiskolai tanulmányainkból ismert, hogy a régen néhol népbetegségként is ismert golyvának (strúma) leggyakoribb oka a jódhiány, mely a pajzsmirigy normál működéséhez elengedhetetlen. Ez a mirigy termeli a tiroxin (T4) nevű előhormont, melyből egy jód lehasításával alakul a receptorokhoz kötődni képes és ezeken biológiai hatást kifejteni képes trijód-tironin (T3). A pajzsmirigy raktáraiban fehérjéhez kötődve tárolt PMH az agyalapi mirigyben termelődő pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) hatására szabadulnak ki a véráramba, hogy aztán a szervezet valamennyi sejtjének aktivitását szabályozzák. Beleértve az idegsejtekét és gliasejtekét is.
Nyomós oka van tehát annak, hogy intézetünk Gereben Balázs által vezetett Molekuláris Sejt Metabolizmus kutatócsoportja a PMH jelátvitel szöveti és sejt szintű molekuláris szabályozási mechanizmusait vizsgálja. A pajzsmirigyhormon-háztartás idegrendszeri szabályozása különösen összetett, hiszen az agy a PMH szabályozója és célpontja is egyben.
Mohácsik Petra posztdoktor, a neves Journal of Biological Chemisrty-ben megjelent cikk elsőszerzője vállalta, hogy segít megértetni a pajzsmirigyhormonok bonyolult világából annyit, ami szükséges most megjelent tanulmányuk legfőbb felfedezéseinek jelentőségét felismerni.
- Az idegrendszer két alapvető sejttípusa az idegsejteké és a náluk gyakoribb gliasejteké, melyeknek kulcsfontosságú altípusa az agy leggyakoribb sejtje, az asztrocitasejt. Miért épp ezeket vizsgáltátok, ha a PMH mindkét sejttípuson hat?
- Bár tudjuk, a PMH fontos szabályozója az idegsejtek energiafelhasználásának, sejtosztódási és differenciálódási folyamatainak, ehhez azonban a tiroxin prohormonnak (T4) T3-má kell aktiválódnia. A folyamatot a kettes-típusú dejodáz (D2) szelenoenzim katalizálja, ami az agyban a hipotalamusz tanicita sejtjei mellett szinte kizárólag az agy minden területén jelen lévő asztrocitasejtekben van jelen. Nem véletlenül voltak mindig is érdeklődésünk középpontjában! Az asztrociták alapvetően metabolikus jeleket továbbítanak a neuronoknak, többek között hormonok segítségével, a neuronokhoz eljutó aktív hormon mennyiségét pedig képesek akár agyrégió-függő módon is szabályozni. A hormonok azonban nem csak az idegsejtek, de az asztrociták működését is befolyásolják, a hormonszintek változása bennük is választ vált ki. Joggal mondhatjuk, hogy e sejtek az agyi pajzsmirigyhormonnak forrása és célsejtjei is.
- Sikerült meggyőznöd nemcsak arról, hogy a vizsgálatokat az asztrocitákon volt értelme elkezdeni, de arról is, hogy ezek a sejtek nem csak rengetegen vannak, de különlegesek is. Esetleg van még egyéb, csak rájuk jellemző tulajdonság, ami a jelen vizsgálatokban is fontos?
- Nem is akármilyen! Bizonyos körülmények között, például sztrók vagy traumás agyi sérülések esetében, ezek a sejtek is képesek őssejtszerű tulajdonságukat visszanyerni, osztódni, és a sérülés helyén beavatkozni. Az általunk most feltárt, sejtosztódást/differenciálódást szabályozó útvonal két főszereplője, az MSI1 nevű sejtciklus-szabályozó fehérje és a D2 főként asztrocitákban található/fejeződik ki. Ez indokolja azt a felvetésünket, hogy a most feltárt útvonalnak szerepe lehet akár gliasejtekből kiinduló primer agydaganatok kialakulásában is!
- A kísérleteket először sejtkultúrában végeztétek. Mennyire lehet arra számítani, hogy az in vivo kísérlet eredménye ugyanaz lesz?
- Sejtkultúrában, jobban szabályozható körülmények között, az élő állati szervezet komplexitása nélkül, könnyebb egy szabályozó rendszer elemeit megváltoztatni, és működésének mikéntjéről gyorsabban nyerhetünk több információt. Kísérletünk esetében is hamar kiderült, hogy a szabályozás egyfajta molekuláris libikókaként működik a gátló MSI1 szabályozó fehérje és a D2 célfehérje között. A proliferációt serkentő MSI1 szintjét csökkentve, a sejtekben a differenciálódást segítő T3 termelést katalizáló D2 enzim mennyisége megnőtt, ezért magasabb lett a sejtek aktív pajzsmirigyhormon szintje, míg az MSI1 mennyiségének növelése a D2 szint csökkenését eredményezte.
Azt is sikerült igazolnunk, hogy az MSI1 kiváltott D2 szabályozás a D2 molekula szokatlanul hosszú mRNS-ének szabályozó régióján keresztül megy végbe. Mivel a sejtes kísérletekben minden az elméleteink szerint működött, bíztunk benne, hogy az élő állatban is sikerül ezt a mechanizmust igazolni.
- Hogyan tudtátok in vivo az MSI1-D2 útvonalat modulálni/változtatni – volt-e más megfigyelhető hatása az MS1 szint csökkentésének?
In vivo az MSI1 szintjét agy-hipofízis KO (génkiütött) egér modell segítségével sikerült markánsan lecsökkenteni. Ezen egerek agykérgében a D2 enzim aktivitása megnőtt, emiatt pedig magasabb lett a szöveti pajzsmirigyhormon szint. Ezt a PMH-érzékeny gén-expressziójó mérésével vizsgáltuk.
- Mit jelent a cikknek az a kijelentése, hogy „az asztrocitasejtek osztódásának lassítása a T3 jelenlététől függött”? A T3 jelenléte nélkül is volt osztódás, csak fele olyan gyorsan?
- Kontroll egerek és MSI1 KO egerek agyából izolált asztrocitasejtekből készült elsődleges (primer) sejtkultúrákban az osztódó sejtek száma MSI1 hiányos kultúrában alacsonyabb, a D2 aktivitása pedig magasabb volt a kontrollban talált értékekhez képest.
A több D2 enzim eredményeként előállított nagyobb mennyiségű aktív T3 kulcsszereplője lehet a sejtosztódás lelassításának. Kontroll egerek primer asztrocita tenyészetnek T3-kezelése hatására szintén kevesebb osztódó sejtet találtunk, amiből levonhattuk azt következtetést, hogy az MSI1 a D2 szabályozásán keresztül képes a T3 szintet befolyásolni és a sejtek osztódását/proliferációját szabályozni.
- Te mit tartasz a munka legjelentősebb eredményének?
- Az MSI1-D2-T3 az agyi sejtosztódást és sejtdifferenciálódást szabályozó új molekuláris útvonal, egyben az agyi pajzsmirigyhormon szabályozás új mechanizmusa, ami hozzájárul ahhoz a bonyolult szabályozási körhöz, ami a sejtosztódá és sejtdiffeentáció közötti antagonizmus révén eldönti, egy sejt osztódik-e vagy sem.
Szeretnénk mélyebben megérteni ennek az új útvonalnak a szerepét az agyban, ugyanis mind az MSI1, mind a D2 fehérje szerkezetileg erősen konzervált, mindkettő jelen van az emlős agy gliális kompartmentjében, így számos folyamat szabályozó tényezői lehetnek.
- Hogyan folytatjátok a kísérleteket?
- Gondolom nem váratlan, hogy érdeklődésünk most a tumorbiológia felé fordult, hiszen a proliferációt támogató MSI1 szintje számos daganatban, köztük primer agydaganatban, mint például a nagyon rossz prognózisú glioblasztóma esetében is, megemelkedik. Szeretnénk megvizsgálni, van-e kapcsolat a tumor MSI1 és D2 szintje között. Amennyiben van, megvizsgáljuk, ennek milyen hatása van a tumor növekedésére, terjedésére. Már megkaptuk a szükséges TUKEB engedélyt és Dr. Mezei Tamás és Dr. Sípos László főorvosok irányításával már el is kezdődött az emberi glioblasztóma minták gyűjtése Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinikáján.
- Az első szerző szerepe mindig kiemelt egy cikkben, ahogy a munkában is. Mi volt a Te részed?
- A legfontosabb dolog mindenképpen maga az ötlet volt, ami egy másik munka kapcsán jutott eszembe. A D2 enzim mRNS-ét vizsgáltam egy szoftver segítségével, amikor a Musashi fehérje neve felbukkant. Amikor rákerestem az interneten, egy, a monda szerint legyőzhetetlen japán harcos, Miyamoto Musashi képe jelent meg, aki a párbajokban két karddal harcolt. A fehérjét kettős RNS kötőhelye miatt nevezték el róla.
Mivel úgy tűnt, az MSI1 fehérje hatásmechanizmusáról leírtak beleillenek a D2 szabályozásról alkotott eddigi képünkbe, nekikezdtem az elővizsgálatoknak. Az első időszakban kizárólag én kísérleteztem, de ahogy a munka egyre ígéretesebbé vált, több kollégánk is csatlakozott a projekthez, és gyorsabban tudtunk haladni. Külön is köszönöm Halmos Emese és Dorogházi Beáta sok segítségét, ahogy laborvezetőnk, Dr. Gereben Balázs támogatását is. A biztató eredmények láttán aztán elindultak az in vivo tesztelések, és elkezdtük a humán glioblasztóma minták gyűjtésének megszervezését is.
Amint a mintaszám eléri a szükséges értéket, azonnal nekikezdünk a kísérleteknek. Alig várjuk, hogy láthassuk, az emberi mintákon kapott eredmények megfelelnek-e az állatkísérletekben kapottaknak. Mert ha a MSI1-D2 kapcsolata itt is hasonló lesz, akkor elkezdődhet egy új fejezet, új tipizálási és esetleg kezelési lehetőségek kidolgozása!