Dénes Ádám a Nemzeti Tudósképző Akadémia Talentum díjasa
Tehetséges, azaz talentumos ember ma is sok van, sikeres is akad szép számmal, Talentum Díjjal jutalmazott már jóval kevesebb. Dénes Ádám azonban közéjük tartozik, mivel a Nemzeti Tudósképző Akadémia Talentum-díjának egyik első nyertese lett!
Tehetséges, azaz talentumos ember ma is sok van, sikeres is akad szép számmal, Talentum Díjjal jutalmazott már jóval kevesebb. Dénes Ádám azonban közéjük tartozik, mivel a Nemzeti Tudósképző Akadémia Talentum-díjának egyik első nyertese lett!
Szeged a nóta szerint is híres város, és tesz is azért, hogy ez így maradjon.
Itt van példának okáért a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány. Az alapítók ötletének, a 2013-ban létrehozott Szegedi Tudós Akadémia programjának megvalósítása olyan jól sikerült, hogy alig néhány év múlva országossá lehetett bővíteni. Megváltoztatták az alapítvány nevét Nemzeti Orvosbiológiai Alapítványra, és az ország minden humán élettudományi felsőoktatással rendelkező városának (Budapest, Debrecen, Pécs, Szeged) bevonásával valamint a kormány támogatásával, 2021. szeptembertől mint Nemzeti Tudósképző Akadémia (NTA) működhetnek tovább.
Programjuk alapvető célkitűzései, mint az orvosbiológiai kutatások iránt érdeklődő tehetséges fiatalok tudományos munkájának támogatása, a tudós életpálya modell vonzóvá tétele, a fiatal kutatók Magyarországon tartása, megmaradtak, de mindez egy igen jelentős és új dologgal egészült ki. A kutatásban tehetséges diákokat ugyanis középiskolás koruktól kezdve támogatják a "tudóssá" válásig.
És van egy másik dolog is, amiért sok középiskolás és egyetemista, de fiatal kutató is irigyelhette Szegedet. Nincs még egy magyar város a fővároson kívül, melyet annyi Nobel-díjas látogatna, mint épp Szegedet. Ez a tavaszi „Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozója” rendezvénynek köszönhető, melynek múltja az alapítványhoz képest 8 évvel korábbra nyúlik vissza. A meghívást elfogadó Nobel-díjas tudósok pedig nem csak előadásokat tartanak, fiatalokkal beszélgetnek, de az alapítvány kuratóriumának tagjaival közösen kiválasztják a 2013-ban alapított Szent-Györgyi Talentum Díj nyertesét is. Ilyesmivel sem sok alapítvány büszkélkedhet!
Az eredeti díj elnyerésének feltétele még az volt, hogy az a díjra érdemes felfedezés Szegeden végzett kutatáshoz kell kapcsolódjon. Ez 2021 óta úgy módosult, hogy a felfedezés Magyarországon, vagy legnagyobb részt itthon végzett kutatás eredménye. A díjat olyan nemzetközi viszonylatban is meghatározó felfedezésért ítélik oda, mely az előző egy-két évben jelent meg. A díjat minden évben a tavaszi „Nobel-díjasok és tehetséges diákok találkozója” rendezvény gálaestjén adják át.

Az idei évben, mikor már nem csak a Szegeden, de a Magyarországon végzett kiemelkedő jelentőségű eredményt mutató kutatásokat is díjazták, nem egy, de négy díjazott volt, köztük a mi intézetünkből Dénes Ádám, a Lendület Neuroimmunológia Kutatócsoportjának vezetője. Az ő vezetésével elért alapvető új felfedezésekről, melyek alapjaiban változtatták meg tudásunkat a mikrogliáról és szerepéről az idegrendszeri betegségek kialakulásához nagymértékben hozzájáruló gyulladásos folyamatokban, a közelmúltban is beszámoltunk.
A Nobel-díjasok és tehetséges fiatalok XVIII. találkozója (2022. április 4-7. ) programnak azonban nem Ádám volt az egyedüli részvevője a KOKI-ból. A Szegedi Nemzeti Színházban megrendezett gálaműsor és ünnepélyes díjátadó napján, április 6-án, Nusser Zoltán és Nyiri Gábor előadásai is elhangzottak az öt Nobel-díjas előadását is tartalmazó rendezvényen.