Vida Sára sikere a Korányi Fórumon

2025. május 19. hétfő
Címkék: Hírek

Budapest hetedik kerületének története hivatalosan 1873-mal kezdődik, és az eltelt 150 év története legalább annyira zsúfolt eseményekkel, mint amennyire maga a városrész lakókkal. Mi azonban most a számunkra fontos jelen egyik eseményére, a Semmelweis Egyetem Korányi Frigyes Szakkollégiumának Hársfa utcai épületében éves rendszerességgel megrendezett Korányi Fórumra hívjuk fel a figyelmet. 

 

A Fórum a tudományos diákköri konferenciákra hasonlít, de a két fordulós verseny más szabályok szerint zajlik.  A nemzetközileg is elismert szaktekintélyek vezette bírálóbizottságok az együttes teljesítmény alapján döntenek a győztesek személyéről. Így történt ez idén március 28-án is, mikor Dénes Ádám Neuroimmunológia csoportjának egyik TDK hallgatója, Vida Sára is a résztvevők között volt. De erről már meséljen ő maga!

- A Semmelweis Egyetem Korányi Frigyes Szakkollégiuma által szervezett Korányi Fórum az elmúlt években a legnagyobb hazai, egyetemi hallgatók által szervezett tudományos konferenciává vált az orvos- és élettudományok területén. Komoly hagyománnyá nőtte ki magát, hiszen idén már a XXIX. alkalommal rendezték meg. Mivel korábban több közvetlen munkatársam – Szabadits Eszter, Cserép Csaba, Pósfai Balázs és Schwarcz Anett – is sikeresen szerepelt itt hallgatóként, ezért magától értetődő volt számomra, hogy én is jelentkezzem. A Fórumra jellemző a magas  szakmai színvonal, de igazi különlegessége a klasszikus TDK-konferenciákétól jelentősen eltérő prezentációs forma: egy rendkívül pörgős, egyperces „ízelítő” előadás után poszter formában mutathatjuk be munkánkat, ami teljesen más módon fejleszti az előadókészséget és a vitakultúrát. 

- Mivel, hogyan kellett a fórumra jelentkezni?

A diákköri konferenciákhoz hasonlóan, ez előadáskivonat (absztrakt) beadással történt. Idén összesen 16 szekcióban versenyeztek a hallgatók, és 156 résztvevő érkezett az ország számos pontjáról. Az előadásokat rangos zsűri értékelte. Minden évben elismert kutatókat és orvosokat kérnek fel, és ez most sem volt másképp.

- A szekciók nevét olvasva rögtön gondoltam, hogy az idegtudományok szekcióban indulhattál!

- Pontosan! Ebben a szekcióban tizenkét hallgató mutatta be a munkáját, és valóban elmondható, hogy a mezőny igazán erős és inspiráló volt, hiszen jópáran jelen voltak az idei Semmelweis TDK konferencia első és második díjazott előadói közül is. Éppen ezért különösen megtisztelő volt számomra, hogy a zsűri elismerésben részesítette munkámat, és én kaptam a szekció egyetlen első díját. 

- Gratulálok! Újabb követésre méltó TDK hallgató a Dénes-csoportban, akire jó példaként hivatkozhatnak majd! Mit kaptál mint győztes, és mit gondolsz még érdemesnek megosztani velünk ezzel a győzelemmel kapcsolatban?

- Az oklevél mellett lehetőséget kaptam arra, hogy a Magyar Neurológiai Társaság felajánlásából részt vehessek a következő MANET kongresszuson. 

Kiemelt jelentőséggel bírt számomra az is, hogy szekciónk elnöke, Kamondi Anita professzor asszony, aki maga is rendkívül tájékozott kutatási témámban, személyesen is gratulált előadásomhoz.

- Amellett, hogy valaki tehetséges és szorgalmas is, véleményed szerint minek köszönheted eddig elért sikereidet? 

- Hálás vagyok témavezetőimnek, Dénes Ádámnak és Pósfai Balázsnak, akik végig segítették munkámat, irányt mutattak, és támogattak abban is, hogy hazai és nemzetközi konferenciákon is bemutathassam kutatásomat, és értékes tapasztalatokat szerezhessek. Többek között olyan rangos eseményeken is részt vehettem, mint a pécsi INC konferencia, az EMBO Genovában rendezett, fő kutatási témánkra, a mikrogliasejtekre fókuszáló konferenciája, és a HMAA szervezésében megvalósult várgesztesi találkozó. Ezek az alkalmak nemcsak szakmai fejlődést hoztak, hanem jelentősen hozzájárultak előadói és vitakészségeim erősítéséhez is. Ez nagy segítséget jelentett abban, hogy magabiztosan - és talán egyre inkább közérthetően – tudjam bemutatni kutatásomat.

- Valóban szerencsésnek mondhatod magad, hiszen egyetemi hallgatóként nem sokan jutottak ilyen és ennyi lehetőséghez. Ennyi konferencia után mitől érzed mégis különlegesnek a Korányi Fórumot?

- Szerintem a legnagyobb értéke az, hogy miközben a szakmai rész maximális profizmussal zajlik, a hangulat mégis sokkal közvetlenebb, barátibb, mint amit más, hasonló eseményeken tapasztaltam. Ez pedig nemcsak megkönnyíti a bemutatkozást, de egyben motiváló közösségi élménnyé is teszi az egészet.

<< Vissza