Hippokampusz - Az élmény: hogyan éljük át a pillanatot és mit tanuljunk meg I.

2025. január 25. szombat

A hippokampusz a modern előagy egyik legősibb része, a limbikus rendszerhez tartozik. Az agykéreg fejlődésének egy egyszerű állapotát őrizte meg. Mindennek ellenére agyunk egyik legfontosabb területe.

A hippokampusz a halántéklebeny mélyén helyezkedik el. Ammon szarvnak is hívták a régi anatómusok, mert úgy tekeredik az agy oldalkamrái köré mint a kos szarva.Az alacsonyabb rendű asszociációs agykérgek összefésülik az érékszervek feldolgozott információit és a hippokampuszba továbbítják (az entorhinális kéreg közvetítésével). Így a hippokampusz idegsejtjeinek aktivitása egy-egy pillanat lenyomatát és a pillanatok egymásutánjainak moziját hordozza. Itt alakul ki az ÉLMÉNY. A hippokampuszba (kék) a Perirhinal (sárga) és a Parahippocamal (zöld) és az entorhinális kéreg (lila) közvetítésével jutnak el a különböző érzékszervi információk az uni és multi-modális asszociációs kérgekből (szürke).Amikor ezt írom a MÜPA előtt kiakasztott függőágyban ülök (ezt a szövegrészt még nyáron írtam, annyira azért nem vagyok kemény). A pillanatom a hűvös szellőből, a Duna illatából, a felkapcsolt lámpák fényéből, az előadás végére készülő, széktologató pincérek zajaiból, a combomat nyomó függőágy érzéséből, a világító laptopból és egy kicsit korgó gyomorból áll. Tudatában vagyok a környezetemnek és a belső állapotomnak, hippokampuszom tárolja azt is, hogy mi történt a közelmúltban, hogy jutottam ide stb. Hippokampuszomban találhatók olyan idegsejtek és megfigyelhetők olyan sejtaktivitás mintázatok melyek akkor aktívak amikor egy bizonyos helyen vagyok vagy egy bizonyos dolgot csinálok. Hippokampuszom a velem történt dolgok térképét hordozza.
A pillanat élménye látási, hallási, tapintási, szaglási és belső érzékelésünk, állapotunk elemeiből áll össze.De miért csinálja mindezt? Azért, mert a hippokampusz felelős a memória létrehozásáért. Pontosabban a dekalaratív, azaz tény memóriáért, a procedurális, azaz a mozgásmemóriában más agyi rendszerek vesznek részt). A memória ugye azért kell, mert annak alapján vagyunk képesek arra, hogy korábban elkövetett hibáinkat elkerüljük és a jó megoldásokat válasszuk. Ehhez pedig az kell, hogy felismerjük egy helyzetről, hogy ilyenben már voltunk és megkeressük mit csináltunk olyankor. Memóriánk véges, ezért nem mindegy, hogy mit tárolunk el benne. Buzsáki György magyar idegtudós a hippokampusz működésének egyik legismertebb kutatója fogalmazta meg a memória kialakulásának kétlépcsős modelljét.

 

Az ábra bal oldalán a felderítő patkány hippokampuszának aktivitása látható (fekete görbe, théta hullám). A színes vonalak egy-egy multimodális elemekbő összerakódó szituációban bekapcsoló idegsejt tüzelését (aktivitását) mutatják. Amikor valami fontos türténik, az állat megáll (jobb oldal) és hippokampuszában egy éleshullám (sharp-wave) nevű aktivitás jelenik meg (fekete görbe). Ez alatt a korábbi szituációkban aktív idegsejtek újra aktiválódnak és a közelműlt élményei időben tömörítve visszajátszódnak. Ezek a mintázatok eljutnak a külömböző asszociációs és modális kérgekbe, hogy mint hossszútávú emlékek rögzüljenek. Hasonló éleshullámok jelennek meg alvás alatt és nagyon fontosak az emlékek megszilárdításában. Tessék aludni!Miközben a világban teszünk-veszünk, a hippokampuszunk rövidtávú memóriájába folyamatosan „felveszi” az élményeket, amik történnek. Ezeket csak akkor jegyzi meg (teszi át a középtávú memóriába) amikor valami fontos történik (mint a biztonsági kamera, amely csak a közelmúltat menti el, de megőrzi a felvételt, ha valami történt és elmentjük az eseményeket). A hippokampusz és az agykéreg működési módjainak szabályozásában fontos sok kéregalatti területről felszálló renszerek egyikének, az acetil kolin tartlamú pályáknak a lefutása. A mediális szeptális területről a hippokampuszba futó pálya tájákoztatja a hippokampuszt arról, hogy valami fontos történik. A pályában nem csak acetil-kolint, hanem GABAt tartalmazó rostok is futnak.Azt, hogy fontos történik, más agyi területek jelzik számára (pl. az aggódó amigdala vagy a mediális szeptum nevezetű terület). Pontosabban nem csak a hippokampusz, hanem az egész agy számára jelzik, hiszen, ha valami fontos történik arra sok helyen kell reagálni. Az ilyen egész agyat érintő események bekövetkeztét a kérgi területek a megfelelő riadó-típusért felelős kéreg alatti területre küldik, akik ezeket kiértékelik és az agykérget behálózó moduláló átvivőanyagokat felszabadító axonvégződéseiken keresztül az agykérget a megfelelő válaszra bírják.

Ha árad a Duna vagy komolyabb szerencsétlenség történik, akkor nem a polgárok rohangálnak (érzékszervek, feldolgozó területek) homokzsákért, mentőért, tűzoltóért, hanem egy központi szervezet, a katasztrófavédelem (kéreg alatti terület) a hozzá befutott információk alapján intézkedik a megfelelő szerveknél (agykérgi területek), hogy cselekedjenek. A különböző kéreg alatti területeket, akik a szervezet állapotának egy-egy paraméterét hivatottak fenntartani tekinthetjük úgy, mint az állam éber szervezeteit, a katasztófavédelmet, ÁNTSZ-t, rendőrséget, pénzügyőrséget.

Szerző: Gulyás Attila

Korábbi hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások
Új hozzászólás
A hozzászólások moderáltak, csak az Admin jóváhagyása után jelennek meg!