Harmadik évad: Az agyterületek kölcsönhatása és a belső modellek

2024. október 25. péntek

Sétánk során elértünk a harmadik szerveződési szintre. Az első részben megismertük egy idegsejt részeit, hogyan alakulnak ki raja az elektromos jelek, hogyan terjednek és hogyan összegzi a sejt azokat. Megtudtuk mi a kémiai átvivő és moduláló molekulák szerepe. Néhány idegsejt összekapcsolásával a legegyszerűbb idegrendszerek már képesek egyszerű reflexek kivitelezére, egy egyszerű ingerre, egy egyszerű ösztönös, merev választ adnak.

A második lépéssel ezekből az idegsejtekből hálózatokat építettünk és bemutattuk hogyan reprezentálja a sejtek működése a külvilágot, hogyan tanulnak a sejtek, és hogyan képesek egyszerű döntéseket hozni ezek az egyszerű hálózatok. Bemutattuk az agykéreg bonyolultabb, számos visszacsatolással rendelkező serkentő és gátlósejtekből álló hálózatát, mely az egyes agykérgi területek moduljainak alapjaiul szolgál.

Az idegrendszer bonyolódásának három lépése, három szerveződési szintje: az idegsejt, a kishálózat és az agyi hálózatok, mely lépések a reflex, a döntés és a belső modellek által egyre hatékonyabb túlélést tesz lehetővé az élőlény számára.
Itt, a harmadik szakaszban eljutunk majd oda, hogy az agyi területek (elsősorban agykérgi modulok) hogyan kapcsolódnak a következő szinten agyi rendszerekké. Ez a második szintű hálózati kapcsolódás teszi majd lehetővé, hogy agyunk túllépjen az egyszerű döntésen és képes legyen a világ belső modelljének kialakítására, mely jelentősen segíti a megértést, a történések előrejelzését és irányítását, mely a túlélés egy hatékony új eszköze.


Az agy tájképeAz agy szerveződési szintjein felfelé haladó túránkhoz illően, használjunk földrajzos hasonlatot: eddig megismerkedtünk a domborzat elemeivel, a geológiával, az éghajlattal, az ökoszisztémákkal. Vannak hegyek, völgyek, folyók, fajok, társulások, ezekről megtudtunk alapelveket. Ami most következik az Földünk földrajzának részletes megismeréséhez hasonlítható. Azt mutatom be, hogy a névvel megnevezett hegységek, völgyek, folyók, síkságok hogyan alkotják Földünk 7 kontinensét, ezeken milyen országok találhatók, milyen a klímájuk, élőviláguk. Azaz, áttekintjük az agy egyes területeit, mi a szerepük és hogyan hatnak kölcsön egymással.

 

Vágjunk hát bele az agyföldrajzba, az agy tájanatómiájába. A makákóval, pontosabban látórendszerével kezdjük az ismerkedést a következő bejegyzésben.

 

Szerző: Gulyás Attila

<< Vissza
Korábbi hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások
Új hozzászólás
A hozzászólások moderáltak, csak az Admin jóváhagyása után jelennek meg!