Az agykérgi feldolgozás szintjei és kölcsönhatásai: tudja a bal kéz mit csinál a jobb!

2024. november 17. vasárnap

Az előző bejegyzésben a látásfeldolgozás egymásra épülő lépéseit és elágazásait mutattuk be. Hasonló lépcsőkben zajlik a többi érzékszerv (modalitás) feldolgozása az elsődleges és másodlagos (unimodális asszociációs) területeken.

De nyilván mindenki belátja, hogy hasznos, ha érzékszerveink segítik egymást, pl. a látásunkat támogatja tapintásunk vagy hallásunk. Az agy is így cselekszik, léteznek olyan agykérgi területek (multimodális asszociációs területek), ahova több érzékszervből (modalitásból) futnak be magasan feldolgozott jelek melyek összefonódnak egymással, asszociálódnak. Pl- egy nagyothalló embernek sokat segít a szájról olvasás, egy gyengén látónak a hallás és a tapintás.

A McGurk effect a látás és hallás kölcsönhatását mutatja be a beszédfeldolgozás esetében. Megrázó.Egy tudományos konferecián ezt a modalitások közötti (intermodális) hatást megrázóan szemléltette az előadó. Először egy videót láttunk, amin egy ember a pa-pa-pa hangokat majd utána a ga-ga-ga hangokat alkotta. Ezután, csak a két hangot hallottuk a hangszórókból, kép nélkül. A csattanónál, a hangszóróból a ba-ba-ba hangs szólt, de ehhez a videón a ga-ga-ga hangképzését mutatták. Megkérték a hallgatóságot, hogy nyitott majd csukott szemmel nézze a videót. Megrázó volt. Csukott szemmel ba-ba-ba-t hallottunk, nyitott szemmel pedig nem ga-ga-ga-t, hanem egy új hangot fa-fa-fa. Ahogy szemünket csuktuk, nyitottuk változott a hang amit hallottunk. Ami a szemünkbe és a fülünkbe érkező ellentétes információkból keveredett. Látásunk tehát befolyásolja hallásunkat! Az illúziót bemutató videót érdemes megnézni.

 

Egyik modalitás a másikat, gazdagítja, alakítja. Amikor egy finom étel vagy bort kóstolunk nem csak ízlelésünk, hanem szaglásunk is fontos (tán még fontosabb is). Náthásan nem érdemes ínyenc vacsorára menni. A COVID betegek egy részének hosszú időre vagy néha örökre elhaltak orrnyálkahártájában a szaglósejtek. Szegényeknek minden étel úgy tűnt mintha papírt ennének.
Az agykéri információfeldolgozás és áramlás lépcsői (hierarchiája). Az elsédleges kérgi területeket halvány színek jelzik. A hozzájuk tartozó másodlagos (unimodális asszociációs) területeket erős színek jelzik. Azokat a legmagasabb rendű kéregterületeket ahol több érzékszervből összefutó információ hat kölcsön a rajz szürkével jelőli. Nyilak jelzik az információ áramlás irányát. Míg a zérzékelés oldalán (látás, hallás, tapintás) az információ az elsődleges, másodlagos (unimodális asszociációs) és multimuodális asszociációs irányba terjed, addig a motoros (kimenet, válaszok) oldalon a homloklebeny (legfontosabb multimodális asszociációs terület, az agy elején, itt a bal oldalon), premotor kéreg (barna) és elsődleges mozgató kéreg az irány.
Vegyük át mégegyszer: az agykérgi feldolgozási lépcsők tehát: (1) az egyes modalitásokban, az elsődleges kérgekben elkezdődik a feldolgozás, innen tovább kerül (2) a másodlagos, unimodális asszociációs kérgekbe,  innen az információ a multimodális asszociációs kérgekbe kerül (3). Ezek legmagasabbika a homloklebeny, az amigdala és a hipokampusz. Ezekben a kérgekben két dolog történik. Egyrészt a reprezentáció pontosításában (a megfelelő belső modell kiválasztásában) nem csak egy modalitás vesz részt, hanem több is. Például a szürkületben pontosabban tudjuk hol van a madár, ha nemcsak azt látjuk, hogy ugrál, hanem halljuk is a neszezését. Vagy ha motyogós ismerősünket nem csak halljuk, hanem a szája mozgását is olvassuk.


Másik hatásként, megfelelően magas szinten, megjelennek modalitás független reprezentációk is. Azaz pl. van olyan agyterület, ahol megjelenik mondjuk az A absztrakt fogalma (az „A” modellje aktiválódik), függetlenül attól, hogy az A-t kimondta valaki, énekelte, egy fába vésve látjuk, Braile írással tapogatjuk vagy kalligráfiával van írva, esetleg Morse kóddal elpötyögve, sőt ne adj’ isten hangszeren lejátszva. Máshol az adott pillanat élménye, az adott szituáció "szerelődik össze" belső érzékekből, látásból, tapintásból, hallásból és szaglásból.
Látás és hallás információt kapó agyterületek, melyek a két érzékszervből származó ingerek feldolgozását segítik elő.Feltérképezve a multimodális területek elhelyezkedését az látható, hogy a legtöbb esetben ezek két csatolódó modalitást feldolgozó területek határán vannak. Ennek oka az, hogy az evolúció (és az általa kialakított agy) nagyon takarékos. A minimális hosszúságú agyi pályákkal ebben az elrendeződésben oldható meg a feladat. Rövidebb pályákhoz kevesebb axont kell építeni, és még a jelátvitel is gyorsabb. Két multimodális terület: a beszédértésben fontos Wernicke terület (világos zöld) és a beszéd előállításában fontos Broca terület (szürkés-lila) a működésükhöz szükséges elsődleges és unimodális asszociációs területek közelében helyezkednek el. A beszédértésben fotnos a hallókéreg (sötétzöld), de a látó (szürke) és testérző (kék) kéregből is érkezik információ. A beszéd tervező Broca terület bemenetet kap a Wernicke területtől és kimenetet ad amozgató kéreg felé.Ami az agyterületek pontos szinkronban tartásánál nagyon fontos. Hasonló trükköt használnak az elektronikus tőzsdék kereskedő programjait futtató cégek. A szerverek a tőzsde közelében vannak, mert bolond világunkban még az sem mindegy, hogy a fénysebességgel terjedő elektromos jelek, melyek az adás-vételek utasításait szállítják, milyen gyorsan érnek el a tőzsdére.

Röviden ezeken a lépésen keresztül dolgozódnak fel a külvilág információi, az agy bemenetei.

 

De nefelejtsők, az agyi feldolgozásnak ugye van egy másik ága is, a tervezés, gondolkodás, mozgatás ága, az agy kimenete. Hiszen az idegrendszerek azért fejlődtek, hogy választ adjanak a környezet ingereire, a bementre kimenettel reagáljanak. Az agy ugye a csalánozók egyszerű reflexíveiből fejlődött: az érzéksejt, interneuron, mozgató sejt láncolat bokrosodott meg egy sokkal hatékonyabb döntésre képes aggyá, melyben a fent leírt feldolgozó hierarchia belefut a válasz megtervezésének hierarchiájába. A csúcs fogadó multimodális asszociációs kéreg a homloklebeny (prefrontális kéreg), többféle úton irányítja a mozgás előkészítést végző másodlagos mozgató kéreget, mely az elsődleges mozgatókéreg kimeneti hálózatát bízza meg a mozgás pontos megtervezésével. A kimeneten fordított az információáramlás iránya: multimodális asszociációs, másodlagos (unimodális asszociációs), elsődleges agykéreg a láncolat.

Az agykérgi hierarchia válasz ága: a prefrontális (homloklebeny, közép kék) kéreg a premotor kéregnek (világos kék) küldi a mozgás szándékot, ami az elsődleges mozgató kérgne (sötétkék) utasítja a mozgás kidolgozására. Ezek a területek még posteriol parietal kéregtől is kapnak információt, mely bemenetét a halló és látókérgektől kapja (így az is egy multimudális asszociációs kéreg) és fontos a térbeli figyelem, és a mozgástervezésben.

 

Szerző: Gulyás Attila

Korábbi hozzászólások
Márton
2024-12-01 18:15
Csodálatos!!
Új hozzászólás
A hozzászólások moderáltak, csak az Admin jóváhagyása után jelennek meg!