Microproject: Mindenre (fluoreszcens) fény derül.

2025. január 8. szerda

A diákokkal zajló kísérleti kalandok bemutatása kicsit elakadt, de majd most. Ott tartottunk, hogy a metszetek egy részét kettős festettük, hogy megnézzük vajon a két állattörzsben a két promoterrel (Pv és GlyT2) hajtott GFP (zöld fluoreszcens fehérje) tényleg azokat a sejteket jelöli, amelyekre céloztunk. A GFPt zöld fluoreszcens festékkel erősítettük, a keresett sejttípusokat (PV és Calbindin kifejező sejtek) piros festékkel jelöltük. A metszeteket alaposan mostuk, hogy a sejtekhez nem kötődött fluoreszcens festékmaradványok által szórt fénye ne zavarjon a vizsgálatokban.

Üvegcsékben, puffer oldatban úszó 100 mikrométer vastag metszetek. A számok a törzset és a festés variációját azonosítják, a jegyzőkönyvben találhatók a részletek.Egy bolhapatkolós, kézügyességet igénylő lépéssel folytattuk. Az üvegekben úszó metszeteket a szeletek elkészültének (agyban elfoglalt helyzetük) sorrendjébe tárgylemezre kell helyezni. Ehhez a metszeteket Petri csészébe öntöttük, melyben kicsit viszkózus, száradáskor ragadós zselatin oldat volt. Itt először, finom ecsetekkel, az egér agy anatómiai atlaszát használva, megfelelő sorrendbe terelgettük a metszeteket, majd sorrendben felhúztuk a tárgylemezekre. Ez nehezebb, mint hangzik. A metszetek sorbaterelése az anatómiai atlasz alapján.A metszetek 100 mikron vastagok, nem szabad elszakadniuk és meggyűrődniük. A tudóspalánták ügyesek voltak, mind az atlasz olvasásában mind a szeletek pásztorkodásában, jó sorrendben terültek egymás mellé a metszetek.
Ahhoz, hogy mikroszkóp alatt is megnézhessük a metszeteket először még finom melegítéssel a tárgylemezre kellett szárítani őket, majd amikor ez megvolt egy speciális lefedő anyaggal fedőlemezt kellett rájuk ragasztani. Az anyagnak két szerepe A tárgylemezen egymás alatt kiterített metszetek.van. Egyrészt ragasztóként körbeveszi a biológiai mintát és megvédi a baktériumoktól, illetve a fizikai sérüléstől (ettől fogva mintáink praktikusan örök életűek). Másrészt sajnos a fluoreszcens festékeknek megvan az a rossz tulajdonságuk, hogy amikor erős UV fénnyel megvilágítják őket, a magasabb energiaállapotba került festékmolekulák oxigénnel és egyébszabadgyökökkel reakcióba lépnek, melynek során elvesztik fluoreszkáló képességüket. Száradó tárgylemezek lefedés előtt.A jelenséget quenching-nek, magyarul kioltásnak nevezik és hatására a minták egy idő után elvesztik a jelet. Megfelelő anyagokkal a quenching jelentősen csökkenthető, mert vagy elzárják a szabadgyököket, vagy segítenek a molekulának károsodás nélkül visszatérni az alacsonyabb energiaszintre.
Miután lefedtük a metszeteket és egy napot kötött a lefedőanyag, gyorsan meg is néztük egy viszonylag egyszerű fluoreszcens mikroszkópban. Néhány éve még az egész elemzést egy ilyen jószágon végeztük. De a technika fejlődésével Intézetünk mikroszkópos központjában már olyan mikroszkópok is találhatók, melyekbe egyszerre 12 tárgylemez tölthető és megfelelő beállítás után ezeket automatikusan bescanneli. A metszetek ezen digitalizált képét egy nagy filében (1-2GB) azután már arra a számítógépre A minták gyors visszük amelyikre szeretnénk és egy elemző program segítségével később is elemezhetőek eredményeink.


Mit is láttunk elsőre a gyors vizsgálattal (képek a bejegyzés végén a galériában). Először is, hogy PV és GlyT2 állatok festetlen metszeteiben is jól látható sejt, dendrit és axonfelhő jelöléseket kaptunk. A kettősfestésekben is kaptunk jeleket, mind a zöld, mind a piros csatornán. Nem feltétlenül volt életem legszebb immunfestése, de a képfeldolgozó programok csodákra képesek (ugye mivel nem festés mennyiséget, hanem jelenlétet nézünk, korrekt eljárás a jelszinteket igazítani).

A következő részben elemezzük majd azt, hogy a valós és a várt jelek eloszlását hogyan vizsgáljuk és mennyire fed át, mit tudtunk meg a kísérletből.

 

Szerző: Gulyás Attila

Mentorálás Microproject

GlyT2-GFP rostköteg az agykéregben

PV-EGF axonok a kéreg alatti területeken
PV-GFP axonok a fehérállományban
Jelölt sejtek a PV-EGF állat agkérgében
GlyT2-GFP rostköteg az agykéregben
GlyT2-GFP rostköteg
Korábbi hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások
Új hozzászólás
A hozzászólások moderáltak, csak az Admin jóváhagyása után jelennek meg!