Nyári termés. Kutatóink munkájáról szóló riportok az Intézet oldalán

2024. szeptember 8. vasárnap

A nyáron több cikk is megjelent kutatóink tollából kiemelkedő nemzetközi folyóiratokban: kettő az anyagcsere szabályozásában fontos pajzsmirigy hormon hatásáról és annak méréséről, egy pedig az elektrofiziológusk által használt agyszeletekben aktiválódó mikrogliasejtekről. No persze bár a nyáron jelentek meg a cikkek több éves kemény munka áll mögöttük.

Két kutatócsoportunk együttműködésének gyümölcseként, fiatal kutatónk, Sinkó Richárd elsőszerzőségével megjelent munkáról olvashattok itt. A cikk a pajzsmirigy hormonok (PMH) hatásának egy potosabb mérési módszerét mutatja be. A génkifejeződés szintjének megváltozása egészséges (középső kék feliratú kapcsos zárójeles oszlopok), illetve pajzsmirigy alul (zöld felirat, bal oldalt) és túlműködés esetén (piros, jobb oldalt). A színskála a jobboldalon mutatja milyen erősen nőtt meg (piros) vagy csökkent le (kék) egy gén kifejeződése.A PMH nagyon fontos a szervezet anyagcseréjének szabályozásában. Minden sejt érzékeli szintjét, mert befolyásolja az alapanyagcserét, a fehérjeszintézist, az idegsejtek érését és a növehedési hormonnal együttműködve a hosszú csontok növekedését. Hatása elengedhetetlen az egészséges fejlődéshez.

Éppen ezért a PMH termelés zavarai komoly betegségeket okoznak. Vannak már jó helyettesítő hormon-gyógyszerek, de ahhoz hogy helyesen alkalmazzák, eddig a PMH szintet kellett mérni a betegekben. A gond azonban ott van, hogy a szövetek szabályozzák, hogy mennyi PMH receptort fejeznek ki. Azaz a PMH szint mérése nem jól mutatja, hogy milyen erős a kiváltott hatás. A kutatók által kidolgozott pontosabb mérési eljárás során egy kitépett hajszál hajhagymájának sejtjeiben mérik meg azoknak a géneknek a kifejeződési szintjét amik a PMH válaszban fontosak. Így pontosabban lehet kalibrálni, hogy a betegnek mennyi hormon pótlásra van szüksége.

 

Gereben Balázs csoportjának munkája azt vizsgálta, hogy az agyszövetben található asztrogliasejtekre milyen génszabályozási útvonalakon keresztül hat a PMH. Az asztrogliasejtek fontosak az idegsejtek anyagcseréjének támogatásában és agysérülés esetén a regenerációban is részt vesznek, mert szükség esetén őssejt-szerű tulajdonságokat mutatnak. A PMH így közvetve fontos az agyi anyagcserében és regenerációban. A cikk első szerzőjével Mohácsik Petrával olvasható riport a részletekről.

 

Microgliasejt alakjának változás a sérülést követő 5 órában. A kezdetben kiterült sejt nyúlványrendszere összehúzódik és zámtalan apró, az egyszövetet letapogató nyúlványt növeszt.A harmadik, nemrég megjelent cikk, fiatal kutatónk, Berki Péter doktorandusz  elsőszerzőségével, azt vizsgálta, hogyan viselkednek a mikrogliasejtek az elektrofiziológusok egyik alapvető vizsgálati rendszerében, a lassan fél évszázada használt in vitro agyszeletben.

A mikrogliasejtek (mint ahogy korábban Írtuk róluk) részt vesznek az agy védekezési folyamatiban és fontosak a szinaptikus kapcsolatok stabilizásálásában. A kutatók kíváncsiak voltak arra hogyan reagálnak a mikrogliasejtek arra a meglehetősen erős traumára, amikor az agyból szeleteket vágnak. Ez egy jó modell lehet annak vizsgálatára mi történik amikor megsérül az agy.

A sérülés helyén a sejtekből felszabaduló ATP a jel a mikrogliáknak hogy baj van. Egyből a sérülés felé mozognak és nyúlványokat kezdenek növelni.  Amennyiben gátolták a mikrogliák reakcióját, a sérülést követő szinapszis átrendeződések elmaradtak és a szeletek nem voltak képesek bonyolult elektromos aktivitás mintzatok előállítására, jelezve, hogy a mikrogliasejtek szükségesek a hálózat egészséges működésének helyreállításához. A szerzőkkel készült riport az Intézet weboldalán olvasható.

 

 

Szerző: Gulyás Attila

Korábbi hozzászólások
Még nincsenek hozzászólások
Új hozzászólás
A hozzászólások moderáltak, csak az Admin jóváhagyása után jelennek meg!